שירות לאומי

עודכן ב- 19/03/2013, 17:17
השירות הלאומי, שעד לאחרונה היה נחלתן הכמעט בלעדית של הבנות הדתיות, מהווה היום תחליף לשירות הצבאי בעבור חרדים, ערבים ומועמדים לשירות בטחון לשעבר שקיבלו פטור.
התנדבות עם אוכלוסייה מבוגרת- אחת מהאופציות

החוק במדינת ישראל קובע כי לשירות לאומי יכול להתנדב כל מי שקיבל פטור משירות צבאי למרות שרבים מהתלמידים בסיומם בית ספר תיכון מאמינים כי ההחלטה בין שירות צבאי לשירות לאומי נתונה לבחירתם. זו היא טעות נפוצה. לשירות לאומי יכול להתנדב כל מי שלא התגייס לצבא , כולל נשים וגברים מהמגזר הערבי, נשים וגברים המגזר החרדי ואלה שקיבלו פטור משירות צבאי מסיבות רפואיות, אישיות וכיוצא בזה.

לקבלת הצעת מחיר ממומחה בתחום:

בעשורים האחרונים היה המגזר שהיה הכי מזוהה עם השירות הלאומי הוא בנות מהמגזר הדתי-לאומי שקיבלו פטור משירות צבאי מטעמי דת ובחברתן השואפת לתרום למדינה הדבר נהוג ומקובל, אך לאחרונה ניתן לראות מגמה צמיחה בשיעור המתנדבים לשירות לאומי ממגזרים אחרים כמו בנות חילוניות ובנים ממגזרים שונים, זאת מכיוון שבתרבות הישראלית מקובל לחשוב כי במקומות עבודה שונים אין מסתכלים בעין יפה על מי שלא עשה שירות צבאי או שירות לאומי.

אפשרויות שיבוץ רבות

התחומים שהיו מקובלים בעשורים האחרונים לשירות לאומי הם מתחומי החינוך, הסיעוד והרפואה כמו למשל: תגבור כוחות חינוך וסיוע בבתי ספר ובגני ילדים והעברת שיעורי העשרה בנושאים שונים עבור הילדים, העברת שיעורי העשרה בנושא יהדות בבתי ספר חילוניים, עזרה בבתי חולים ובמרפאות ובמגן דוד אדום, סיוע בטיפול באנשים בעלי מוגבלויות פיזיות נפשיות או שכליות, וכן התנדבות במשטרת ישראל והשב"כ ובארגון "צופות יש"ע" המקים מוקדי ביטחון באזור יהודה והשומרון.

כמו כן, ניתן במסגרת השירות הלאומי להתנדב בגופים "ירוקים" העוסקים בשימור הסביבה כמו למשל רשות הטבע והגנים, קק"ל, החברה להגנת הטבע ונאות קדומים, המציעים לצעירים להתנדב בסיוע להגברת המודעות לנושאי איכות הסביבה, בהדרכות לקבוצות ובתי ספר ובפיקוח בנושאי טבע וסביבה.

התפתחויות בשנים האחרונות

במסגרת השירות הלאומי ניתן אף למצוא תפקידים המסתכמים בעבודה משרדית ובעבודות פקידות במגוון תחומים ביניהם בתי חולים, בתי משפט ועמותות שונות ומגוונות. ולעתים אף ניתן לעשות שירות לאומי בקהילות היהודיות בחו"ל. בשנים האחרונות תחום השירות הלאומי הולך ומתפתח ובעקבות הביקוש הרב לשירות והרחבתו של השירות הלאומי למגזרים רבים שלא היו עושים שירות לאומי בעבר.

בעקבות כך קמו עמותות רבות העוסקות בנושא כמו למשל האגודה להתנדבות בע"מ,שמאפשרת להרחיב את מגוון התחומים של שירות לאומי, זאת במטרה לאפשר לכל מתנדב למצוא את תחום ההתנדבות המתאים לו ביותר. בהקשר הלאומי כדאי לזכור שככל שיש יותר מתנדבים לשירות לאומי כך יש יותר תרומה לפיתוח המדינה וקהילות חלשות יכול ליהנות משירותים זולים ולחיסכון בתקציב המדינה.