גיא בכור

עודכן ב- 31/12/2013, 13:04
גיא בכור הוא משפטן, היסטוריון ומזרחן אשר מומחה לענייני המזרח התיכון. הוא מרצה במספר מוסדות להשכלה גבוהה ומשמש פרשן בתחום בכלי תקשורת רבים בארץ ובעולם.
גיא בכור - משפטן, היסטוריון ומזרחן

גיא בכור נולד וגדל בגבעתיים. הוא החל את דרכו בתור כתב לענייני ערבים בגלי צה"ל. הוא היה ממקימי העיתון חדשות בתחילת שנות השמונים. לאחר מכן הוא פנה לדרכו האקדמאית כאשר רכש השכלה במשפטים ובהיסטוריה של המזרח התיכון ובמסגרת הדוקטורט שלו התמחה במשפט האזרחי במצרים.

לקבלת הצעת מחיר ממומחה בתחום:

בכור שימש בתפקיד ראש חטיבת לימודי המזרח התיכון במרכז הבין תחומי הרצליה, הוא מעביר קורסים בנושא המזרח התיכון באוניברסיטה הפתוחה. הוא הוציא מספר ספרים בעברית ובאנגלית כמו "לקסיקון אש"ף ו- "חוקה בישראל". ישנו אף ספר שכתב אשר פורסם גם בביירות. גיא בכור העמיק רבות בתחום גם בתור חוקר אורח באוניברסיטת הרווארד במסגרת הפוסט דוקטורט שלו.

פעילותו ודעותיו ושל גיא בכור

בתחילת התהליך של הסכמי אוסלו הראה דר' גיא בכור כי הוא תמך בתהליך ודיבר על חשיבותו בטורים שכתב ובפרשנויותיו. עם זאת, במשך השנים הוא שינה דעתו והיום הוא טוען כי ישראל לא באמת מבינה את הקודים של התרבות המזרח תיכונית.

כאשר היה המשט לעזה ארגן דר' בכור משט נגדי בו על ספינות ישראליות הוצבו כרזות המוחות על התחזקותו של האיסלאם בטורקיה. באופן כללי הוא רואה במזרח התיכון אזור בו ישנו פיצול רב גם בתוך המדינות עצמן לשבטים וקבוצות שאינם מסתדרים ביניהם ותוצאות לכך ניתן לראות בכל המתרחש היום בסוריה, עירק או מצרים.

בהרצאותיו מדבר בכור על כל המתרחש במזרח התיכון, על השתלבותה של ישראל בתוך האזור הבוער הזה. על כל הנושאים הוא מדבר גם לאחר שחי את השטח בתור כתב לענייני ערבים ולא רק ממרומי מגדל השן של האקדמיה. הוא נפגש עם מנהיגים ערביים במהלך השנים וכל התנסויותיו הביאו אותו לגיבוש דעות ולבניית הרצאות מרתקות בתחום.