סוכרת

עודכן ב- 08/01/2014, 17:14
סוכרת היא מחלה המשפיעה על התהליכים המטבוליים של הגוף ונחשבת לאחת המחלות המורכבות והקשות ביותר של העולם המערבי. היא נחלקת לשלושה סוגים בהתאם לשלב בה היא תוקפת את החולה. סוכרת היריון, סוכרת נעורים וסוכרת רגילה. המחלה מלווה בתופעות ותסמינים הנובעים מבעיה בייצור האינסולין בגוף או בקליטה של האינסולין בגוף.
סוכרת אצל מבוגרים מופיעה באנשים מעל גיל ארבעים

סוכרת מבוגרים

הסוכרת אצל מבוגרים מופיעה באנשים מעל גיל ארבעים. החא נחשבת לסוכרת מסוג 2 והיא נפוצה מאוד באנשים מבוגרים מעל גיל שבעים. מרבית האנשים הסובלים מהמלחה בגיל מבוגר לוקים ברמות קלות יחסית המטופלת באמצעות כדורים בלבד ולא מצריכה הזרקת אינסולין. מרבית האנשים המבוגרים יכולים לטפל במחלה או לעכב אותה בעזרת תזונה נכונה ופעילות גופנית קבועה אשר מורידה את רמות הסוכר בגוף באופן משמעותי.

לקבלת הצעת מחיר ממומחה בתחום:

סוכרת היריון

אחת האוכלוסיות המועדות לסבול גם מהמחלה היא נשים בהיריון גם נשים שאין להן נטייה לחלות בסוכר יכולות לסבול מתופעות של המחלה. סוכרת היריון מופיעה בנשים הריונית החל משבוע שמונה עשרה להיריון כתוצאה מעלייה בדרישה של הגוף לאינסולין ומשינויי תזונה ופעילות גופנית, בנוסף, נוכחות השלייה בגוף מונעת את ההתמודדות של הגוף עם רמות האינסולין וספיגתו בגוף ולכן הגוף מתקשה להתמודד עם בעיות של סוכרת במהלך ההיריון.

סוכרת היריון מאובחנת על ידי בדיקות המבוצעים בשלבים הכוללים העמסת סוכר בדרגות שונות. השלב הראשון הוא העמסת סוכר באמצעות חמישים גרם גלוקוז והשלב השני הוא העמסת סוכר באמצעות מאה גרם גלוקוז, תלוי בתוצאות שיצאו בשלב הראשון. טיפול במחלה מבוצע בעיקר על ידי מעקב קפדני יותר של גדילת העובר ושינוי תזונתי הכולל תזונה דלה בסוכרים. הסיכונים הם גבוהים הן לאם והן לעובר וכוללות סיכון לרעלת היריון שעלול לסכן משמעותית את האם, סיכון לתינוק במשקל גבוה שיקשה על תהליך הלידה התקין ועלול לגרום לתופעות מסוכנות בגוף התינוק ועוד.

מניעת סוכרת

בהתאם לרמת החומרה של המלחה ניתן הטיפול הכולל הימנעות ושינוי תזונתי או מתן אינסולין בזריקות. מכיוון שהמחלה התפתחה משמעותית בעולם המערבי, מחקרים רבים הראו קשר ישיר בין דרגות החומרה של המחלה לבין הצריכה התזונתית של האנשים הלוקים בה. מרבית האנשים הלוקים ברמות סוכר המצביעות על סוכרת סובלים גם מהשמנה ולכן הימנעות מהמחלה היא במידה רבה תלויה בתזונה ובאורח החיים של האדם הכוללים פעילות גופנית ותזונה של סוכרים ופחמימות הידועים כגורמים לסוכרת.