טרקטורונים

עודכן ב- 02/03/2015, 10:06
לטרקטורונים יצא בישראל שם רע של כלי רכב פרוע ומסוכן בו נוהגים צעירים ללא כל חוקים, והם עושים כל מה שעולה על דעתם. אך למעשה טרקטורונים הינם כלי רכב לכל דבר, חוקי התנועה חלים עליהם, ואם עושים בהם שימוש מושכל, הרי שהם משמשים כלי רכב מצויינים לטיולי שטח מעניינים ומיוחדים.
טרקטורון ספורט YFZ 450 B טרקטורון עבודה ארטיקט XC450 טרקטורון דו-מושבי 550 TRV

מהם טרקטורונים?

טרקטורונים הם כלי רכב פתוחים בעלי ארבעה גלגלים שהנהיגה בהם היא באמצעות כידון (ולא הגה), והישיבה עליהם היא בתנוחת רכיבה, בדומה לאופנוע. מקורם של הטרקטורונים ביפן בתור כלי רכב חקלאיים, אך כיום משתמשים בהם בעיקר כרכב פנאי ובילוי.

לקבלת הצעת מחיר ממומחה בתחום:

המנוע של הטרקטורון מושאל לרוב מאופנועים, והוא בן ארבע או שתי פעימות בנפח של כמה מאות סמ"ק. ברוב הטרקטורונים קיימת אפשרות להנעה כפולה (4X4), כדי לשפר את עבירותם בתנאי שטח קשים. מחירם של טרקטורונים חדשים זול מעט ממחירן של מכוניות קטנות (בסביבות 80,000 ₪). יחד עם זאת, טרקטורונים רבים מוצעים למכירה מיד שנייה, במחיר זול יותר, כמובן.

בישראל מיועדים טרקטורונים לנסיעה בשטח לא סלול, במהירות של עד 40 קמ"ש. על פי חוק נסיעתם בכביש אסורה, מותרת רק חציית כבישים בלבד.

למי מותר לנהוג בטרקטורון?

נהיגה בטרקטורון מותרת למי שיש לו רישיון נהיגה לרכב פרטי או רישיון לאופנוע. בנוסף, יכול לנהוג בו צעיר מגיל 16 שיש לו רישיון נהיגה בטרקטור, וקיבל הכשרה לנהיגה בטרקטורון והסבר על כלי רכב זה ממוכר טרקטורון מוסמך.

ביטוח לטרקטורונים

כאמור, טרקטורונים הם כלי רכב לכל דבר ועניין, ולכן מחוייבים בכל מה שמחוייבים שאר כלי הרכב במדינה. צריך לנהוג בהם על פי חוקי התעבורה, הם מחוייבים במספר רישוי, בדיקת רישוי שנתית (טסט), וכמובן גם ביטוח. צעירים רבים אינם מודעים לכך, ונוהגים ללא ביטוח.

מחיר ביטוח החובה לטרקטורונים הוא מחיר גבוה במיוחד: 5,000 ₪ לשנה. המחיר הגבוה נובע מנהיגתם חסרת הזהירות של צעירים רבים. בדרך כלל לא נהוג לעשות לטרקטורונים ביטוח מקיף, אבל מומלץ שיהיה להם ביטוח צד ג', המכסה נזקי רכוש העשויים להיגרם לצד שלישי.

תחזוקה ואחסנה

מי שגר באיזור כפרי או קהילתי, יש לו בדרך כלל חצר או מקום חנייה עבור הטרקטורון שברשותו. אנשים שחיים בעיר הצפופה וחסרת מקומות חנייה, יכולים לאחסן את הטרקטורונים אצל אחת מהחברות אשר נותנות שירותי אחסנה ותחזוקה לטרקטורונים.

תחזוקת טרקטורונים כוללת: שימון וגירוז, ניקוי פילטרים וקרבורטור, החלפת שמנים, חיזוק שרשראות, תדלוק ורחיצה, ועוד.