אופני הרים זנב קשיח

עודכן ב- 15/03/2013, 16:31
בעולם אופני ההרים יש שתי אסכולות: אסכולת השיכוך המלא, ואסכולת הזנב הקשיח. מה ההבדל בין שני סוגי האופניים והאם סוג אחד טוב יותר מהשני?
זנב קשיח- בחירה של מקצוענים בדרך כלל מנצחות בתחרויות

אחת השאלות ששבות ועולות בעת רכישת אופניים זה מה עדיף, זנב קשיח או שיכוך מלא ? בניגוד לדעה הרווחת, אופני הרים בעלי זנב קשיח לא בהכרח נחותות יותר מאשר אלו עם השיכוך המלא. מבחינת הרוכבים המקצועיים, זנב קשיח יכול להיות יעיל מאוד בתנאי שטח מסוימים.

לקבלת הצעת מחיר ממומחה בתחום:

בכל אופן אין דעה אחת ברורה בקשר לסוג עדיף. אופני הרים בעלי זנב קשיח מתאימים יותר למקצוענים ברמות גבוהות. על פי רוב, בשלב הראשוני של מעבר מחובבנות למקצוענות עוברים לאופניים עם השיכוך המלא. בשלב השני יש מעבר לזנב קשיח. רוב הרוכבים המקצועיים מעדיפים את הזנב הקשיח בעוד שהחובבים מקרב ההמון יעדיפו את השיכוך המלא שמפנק יותר מבחינת הנאה וחווית הרכיבה.

מקצוענים יעדיפו זנב קשיח

הבחירה לרכוש דווקא אופני הרים זנב קשיח מעידה על רמה מסוימת של מקצועיות. הבחירה הטבעית והמתבקשת היא דווקא בשיכוך המלא, אלא שהרוכבים המקצועיים באמת יודעים לנצל את הזנב הקשיח בצורה מושכלת ביותר.

אמנם זנב קשיח הרבה פחות מפנק מאשר שיכוך המלא, אבל ברמת העבירות הן הרבה יותר יעילות. רוכב מקצועי יודע לנתב ולפלס את דרכו במעלה המסלול גם באמצעות כישורי הרכיבה וגם באמצעות היתרונות של אופני הרים בעלי זנב קשיח. שילוב מושכל בין האופניים לבין כישורי הרוכב מבטיחים יכולת עבירות ללא תחרות. היכולת לשלב בין הפחיתות בנוחות לבין היתרון בעבירות היא שמפרידה בין החובבים המתקדמים לבין המקצוענים האמיתיים.

נמכרות פחות, מנצחות יותר

מבחינת נתוני מכירה, אופני הרים בעלי זנב קשיח סובלים מנחיתות מסוימת לעומת אופני הרים בעלי שיכוך מלא. אבל במבחן התוצאה, הזנב הקשיח הרבה יותר מוצלח. בכל התחרויות החשובות אלו הם תמיד הרוכבים על שמגיעים למקומות הראשונים.

בנוסף, למי שלא לגמרי מיומן ומוכן, זנב קשיח יכול להיראות כדור קודם ביחס לשיכוך המלא. בפועל כמובן שמדובר על שתי גישות מתחרות שרק ברמת השטח ניתן להבין את המהות האמיתית של ההבדל ביניהן. בכל מקרה בשתי המקרים הרכיבה כשלעצמה מהנה ובריאה הן את הגוף והן את הנפש.