אופניים

עודכן ב- 30/03/2017, 9:35
למרות שהומצאו לפני 200 שנים, האופניים ממשיכים להיות אמצעי תחבורה נוח ויעיל, במיוחד בערים. במאמר זה תלמדו על העבר, ההווה והעתיד של כלי התחבורה הכי ירוק.
אופניים- כלי התחבורה של העבר ושל העתיד אופני מירוץ מקצועיים

רכיבה על אופניים נחשבה מאז ומתמיד כאחת מצורות התנועה והניוד הפופולאריות ביותר ברחבי תבל, וכמו כל תעשיית כלי תחבורה אחרת, גם מאחורי המצאת האופניים עומד סיפור מרתק ומלא תנועה... בכתבה שלפנים תמצתו עבורכם את היסטוריית המצאת האופניים, או בקיצור, סיפור היסטורי והיסטרי על גלגלים...

לקבלת הצעת מחיר ממומחה בתחום:

ההיסטוריה של האופניים

הדגם הראשון של האופניים, ששנים לאחר מכן הוביל לפיתוח וייצור של האופניים המודרניים, הוצג עוד בשנת 1,818 בפריז שבצרפת, על ידי ברון גרמני בשם: קארל פון דרייס. אופניו של דרייס נודעו בשם "אופני דחיפה" וזאת משום שהם הונעו על ידי דחיפת על גבי הקרקע באמצעות רגליו של הרוכב. אופני הדחיפה היו מורכבים מגלגלי עץ אשר נעו באותו קו וחוברו במסגרת עץ, כאשר רוכב האופניים ישב בצורת פיסוק בין שני הגלגלים, ובאמצעות הנעת רגליו על גבי הקרקע גרם לאופניים לנוע קדימה.

שנה לאחר מכן, בשנת 1819, האופניים נרשמו כפטנט, ומאז ועד היום פותחו ויוצרו אינספור דגמים, עיצובים ושיטות הנעה משתנות. לאורך המאה ה-19, יוצרו מגוון נרחב של דגמי אופניים כאשר המכנה המשותף לכולן היה שגלגלי האופניים היו עשויים מעץ, וכל זאת עד להופעתו של בחור סקוטי העונה לשם: ג'ון בויד דאנלופ, אשר בשנת 1888 הציג לעולם בפעם הראשונה את צמיגי הגומי המנופחים באוויר. צמיגים אלו הובילו לפיתוחים נוספים בענף האופניים, וזאת בעיקר משום שהם אפשרו תנועה חופשית יותר של מנגנון הפעלת האופניים.

מסוף המאה ה-19, ותחילת המאה ה-20, חלה צמיחה אדירה בתעשיות רבות שעסקו בהליכי עיבוד מתכת לצורך ייצור האופניים ותעשיות נוספות. חברות רכב ומטוסים שפעלו באותה תקופה, החלו לעסוק באופן ישיר בייצור ופיתוח דגמי אופניים שונים, כאשר הבולטות בהן היו חברת רובר, חברת סקודה וחברת מוריס. לאחר מכן הצטרפו אליהן האחים רייט, והנרי פורד. במהלך המאה ה-20, הפכה תעשיית ייצור האופניים למודרנית ומתקדמת, וזאת בהתאם לשינויים הטכנולוגיים והתעשייתיים של המאה. כיום, מרבית חברות האופניים הגדולות אינן עוסקות עוד בייצור האופניים עצמו, אלא רק בתכנון, פיתוח ועיצובם של הדגמים השונים, בעוד הייצור עצמו מתבצע על ידי חברות ענק העוסקות בתחום המתכות.

האופניים היום, ומחר

לאורך המאה ה-20, פותחו מספר רב של דגמי אופניים המשמשים כיום את מרבית רוכבי האופניים בעולם, לרבות, אופני כביש (אופני מרוץ), אופני הרים (על שלל דגמיהם), אופני פעלולים (BMX), ולאחרונה אף אופניים חשמליים, המאפשרים ניוד ותנועה באמצעות מנוע חשמלי המותקן על גבי האופניים.

ללא כל ספק, המאה ה-21, שאנו נמצאים בראשיתה, תוביל לעוד שינויים רבים בדגמי האופניים, אך המוטיב המרכזי: הגלגל, ימשיך להסתובב ולנוע גם במאה הנוכחית!