תמ"א 38

עודכן ב- 31/08/2016, 11:55
המושג תמ"א 38 נאמר כדרך קבע בכל ישיבת וועד בית- מהי התוכנית? מדוע נהגתה? מה ניתן להרוויח ממנה?
הקלות באישור תוכניות הבנייה

הנושא החם ביותר בתחום שיפוץ המבנים המשותפים זאת תכנית תמ"א 38. משמעות ראשי התיבות תמ"א היא "תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה". התוכנית נהגתה על מנת לעודד בעלי בתים לשדרג את המבנים כך שהם יהיו עמידים בפני רעידות אדמה, שיש סבירות גבוהה שיתרחשו בישראל בעתיד.

לקבלת הצעת מחיר ממומחה בתחום:

בפועל, תמ"א 38 מאפשרת להשיג מימון עתידי עבור שיפוץ כולל של מבנים בהווה. במסגרת התוכנית ניתן להוסיף עוד קומות למבנה או להתקין מעלית ובכך ולהשביח את הערך הנדל"ני שלו.התוכנית הביאה לכך שדיירי בית משותף למעשה יכולים גם להכין את המבנה לקראת רעש אדמה, גם לשפץ את הבית וגם להוסיף מספר קומות שישמשו נכס משותף לכלל הדיירים.

תמרוץ לשיפוץ

אם עד לפני אישורה ויישומה של תמ"א 38 כל נושא הוספת הקומות לבניין היה כרוך בהליך בירוקראטי ממושך וסבוך, הרי שכיום ההליך קוצר וגורמי האכיפה והאישור אף מעודדים פניות במסגרת זו.

ישנם לא מעט בניינים שזקוקים לשיפוצים אך מחסור במשאבים כספיים מונע את השיפוץ. בעזרת תמ"א 38 ניתן להעלות את ערך הבניין ולהוסיף בו יחידות דיור, כך שבטווח הארוך ההרחבה תחזיר את עצמה על ידי השכרת ומכירת הדירות החדשות.

בזכות תמ"א 38, נראה יותר ויותר שיכונים וותיקים עוברים מתיחת פנים, גובהים ומתבצרים. לפני תחילת הבנייה, יש לשכור את שירותיו של מהנדס שיתכנן את חיזוק הבניין ואת הוספת הקומות, אם הדבר מוסכם על וועד הבית.

ליווי משפטי

תפקידו של עו"ד בפרויקט תמ"א 38

על מנת להוציא אל הפועל פרויקט תמ"א 38 בהצלחה, חשוב לקחת בחשבון כי נדרש ליווי משפטי צמוד כבר מתחילת הדרך. עו"ד מומחה בתמ"א 38 יסייע בעבודה עם קבלנים ובהתמודדות עם מכשולים שונים שעלולים לצוץ, למשל מכיוון הרשויות המקומיות.

מעבר לכך, עורך דין איכותי ונבון יכול לבצע חישובי כדאיות ולסייע לכם להבין מהן האפשרויות העומדות מולכם בביצוע הפרויקט. כך תוכלו להתקדם בצעד בטוח לקראת איכות חיים משופרת.