קרקעות

עודכן ב- 02/11/2014, 16:19
מי אמר שכסף לא צומח על העצים? קרקע חקלאית יכולה להיות השקעה משתלמת, אך עם זאת יש לעשות בדיקה מוקפדת על מנת להימנע ממפלה פיננסית.

הקרקע מלפני מספר שנים

פעם ערים רבות היו נהנות משטחים ירוקים רבים, ליד בתים פרטים, (אז עוד לא היה צורך לעבור לבניינים), נחו להן בשלווה כפרית עירונית שטחים רבים של פרדסים והיוו את מגרש המשחקים האידאלי עבור אותו דור של ילדים. כיום הפרדסים נעלמו ועליהם נבטו בניינים ועסקים רבים והמרוויח הגדול הוא אותו אדם שהשכיל לזהות את ההזדמנות ולהשקיע בקרקע חקלאית.

לקבלת הצעת מחיר ממומחה בתחום:

כיום

גם כיום ניתן להשקיע בקרקע חקלאית, אך כיום מדובר בהליך יותר מסובך, יותר מפחיד וזאת כיוון שכבר יש ניסיון רב ומגוון של אנשים שמצד אחד הצליחו להעשיר את קופת הבנק שלהם בזכות ההשקעה מול אנשים שמתחרטים שבכלל חשבו לפנות להשקעה מסוג שכזה. על כן יש כיום חברות שמתמחות במתן ייעוץ בנושא, מתמחות בניתוח הפרמטרים השונים, במגמה בקיימת והמתפתחת בתחום ובמצב השוק וזאת על מנת לצאת אל השקעה שכזו עם עיניים פתוחות.

פרמטרים מהותיים

אז לפני שיוצאים מורווחים יש לבדוק מספר פרמטרים חשובים. קודם כל יש לוודא שהקרקע נקייה, כלומר שאין בה מפגעים כלשהם, (כגון שמורות טבע), אשר ימנעו את הפשרתה העתידית. לאחר מכן יש לעבור על תוכניות מתאר ארציות ומקומיות ולפיהם להסיק האם מדובר באחוזי הפשרה גבוהים ומהו התזמון. כמו כן גם סמיכות של קרקעות שכבר הופשרו באזור, סמיכות למרכזים בנויים או תעשייתיים, צפיפות אוכלוסייה באזור ותשתיות המגורים- כל אלו גם פרמטרים חשובים שעוזרים להסיק על כדאיות של השקעה בקרקע חקלאית.

אזהרה

במקביל לכדאיות מומלץ לדעת שאם מקבלים החלטה שגויה אז נופלים מהר מאוד וחזק מאוד. אם קרקע חקלאית הופשרה למטרת גן לאומי או פארק ולא למגורים כפי שפנטז אותו משקיע, לא רק שהוא לא יקבל פיצוי, אלא אפילו את ההשקעה שלו בשווי הקרקע הוא לא יזכה לראות בחזרה. שאלת הפיצוי הינה שאלה פופולארית בתחום הנדל"ן ומגוון של שמאים ועורכי דין מנסים למצוא את הדרך לטובת פיצוי המשקיע.