איחוד וחלוקה

עודכן ב- 02/11/2014, 16:28
איחוד וחלוקה הוא נושא מורכב ביותר מתחום הבניין. מהם העקרונות שחשוב להבין לקראת מהלך של איחוד וחלוקה? על כך במאמר הבא.
איחוד וחלוקה הוא מונח חשוב עבור אנשים שקנו במשותף חלקת קרקע

כדי להבין את המושג של איחוד וחלוקה צריך להבין קודם כל למה הוא נחוץ. כאשר קרקע נמצא בבעלות של כמה בעלי זכויות לעיתים החלוקה המסוימת איננה מוצלחת כל כך בהיבט של פיתוח קרקע ומיצוי הפוטנציאל של השטח. לעיתים בניה מודרנית תצריך חלוקה מחדש של הקרקע באופן שיאפשר פיתוח טוב יותר של השטח. לצורך זה יש לבצע קודם איחוד של כל הקרקע ולאחר מכן חלוקה מחדש של הקרקע בין בעלי הזכויות המקוריים.

לקבלת הצעת מחיר ממומחה בתחום:

מי מבצע את האיחוד והחלוקה?

איחוד וחלוקה מבצעת הרשות המקומית כאשר היא מתווכת בין בעלי הזכויות בקרקע ולמעשה איננה מרוויחה או מפסידה מהמהלך למעט הרווח שבניצול טוב יותר של הקרקע מבחינת העיר. העקרונות המנחים את הרשות המקומית באיחוד וחלוקה הם שהמגרש החדש יהיה קרוב ככל האפשר למגרש הישן ודומה במבנהו ככל שניתן (אך שונה כדי לאפשר ניצול נכון יותר של השטח). ערך המגרש החדש צריך להיות זהה לערך המגרש הישן. כאשר נוצר חוסר איזון בשווי היחסי של החלקים השונים של בעלי זכויות בקרקע מבצעת הרשות המקומית תשלומי איזון בין בעלי הזכויות השונים כדי לפצות את מי שהפסידו מהחלוקה מחדש.

כאשר אין הסכמה של כל בעלי החלקות לאיחוד מחדש ניתן לבצע חלוקה מחדש גם בלא הסכמתם ובלבד שנשמרים העקרונות של קירב האפשרית למגרש הישן, ופיצוי בעזרת תשלומי איזון בין בעלי החלקות. במידה ובעל זכויות בקרקע חש כי הדין לא נעשה עימו הוא יכול להגיש ערעור על החלטת הועדה המקומית לתכנון ובניה והערעור שלו יידון כל מקרה לגופו.

יחד עם זאת ישנם הרבה מקרים בהם איחוד וחלוקה מחדש יכולים להעלות את ערך הקרקע עבור כולם ובמצב כזה כולם מרוויחים ואין סיבה שלא תהיה הסכמה רוחבית של כל בעלי הזכויות.