קופות גמל

עודכן ב- 27/01/2015, 14:43
עובדים שכירים וכעצמאיים רבים מפרישים ממשכורתם החודשית סכום לקופת גמל. אך מהי הקופה? על ידי מי היא מנוהלת? ומתי תוכלו למשוך את הכספים שהפרשתם?
לא רק מספרים על נייר, אלא העתיד שלך

קופות גמל הן כלי חיסכון לתקופה ארוכה, המאפשר את משיכת הכסף בתקופת הפרישה. המדינה מעודדת את הפעילות בקופות גמל: עובדים המפקידים כספים אל קופות גמל נהנים מזיכויי מס והשימוש בקופות הגמל מוכר כחלק מהפנסיה.

לקבלת הצעת מחיר ממומחה בתחום:

ישנם שני סוגים מרכזיים של עמיתי קופות גמל: עצמאים ושכירים, כל עמית משקיע בצורה שונה: השכיר מפקיד את הכסף בקופות הגמל ביחד עם המעסיק (מתוך המשכורת) בכל חודש, ואילו העמית העצמאי בוחר קופות גמל שתתאים לו ושם הוא מפקיד את כספו. הקופות מנוהלות על ידי בתי השקעות או על ידי בנקים, בהתאם להעדפות העמית.

כיצד בוחרים קופת גמל?

השוואה בין קופות גמל היא תהליך חשוב לפני הבחירה בקופת הגמל שלכם, ערכו השוואת קופות גמל לפי הקריטריונים הבאים: • תשואה: בדקו אילו קופות גמל יניבו את התשואה הגבוהה ביותר לאורך תקופה. • דמי ניהול: את קופות גמל מנהלים בתי השקעות ואלו דורשים עבור ניהול החיסכון עמלות, העמלות הן בין 1.5%-2.5% לשנה. • מנהל ההשקעות ובית השקעות: בכל בית השקעות מועסקים מנהלי השקעות שאחראים על ניהול הכסף. בדקו מי הוא אותו מנהל השקעות שמטפל בתיק שלכם ומה ניסיונו בתחום.

כל עמית יכול למשוך את כספו כל עוד הכספים הופקדו בקופת הגמל לפני שנת 2006 ובתנאי שעברו 15 שנה מתחילת ההפקדה, או בתנאי שהחוסך הגיע אל גיל 67 או הגיעה לגיל 62. מי שהחל את ההפקדה בשנת 2006 או אחריה, יוכל למשוך את כספו עם יציאתו לגמלאות- העמית יקבל את כספו כקצבה, מדי חודש.

המפקידים אל קופות גמל נהנים מהטבת המס גם בזמן ההפקדה וגם בזמן האחזקה. הטבות מס אלו משפרות את תשואות קופות גמל. אם עמית מפריש ממשכורתו 5% לטובת קופות גמל, עבור 25% מתוך ה- 5% שהפקיד לקופה, הוא יקבל הפחתת מס. גם עמית עצמאי שמפקיד אל קופות גמל זוכה להטבת מס באותם תנאים.