מיסים

עודכן ב- 22/01/2014, 12:46
חובה מול הטבה. תחום המיסים מקיף אותנו באופן ישיר ועקיף ובמקביל גם עברייני מס ניתן למצוא בכול פינה. יש שיטות להילחם בכך אך קודם כל יש להבין את ההשלכות.

מס ישיר ועקיף

המיסים מקיפים אותנו כמעט בכול רכישה שאנו מבצעים וזאת מבלי שנשים לב לכך באותו הרגע. ישנם מסים עקיפים שמוטלים על רכישת סחורות ועל קבלת שירותים רבים וישנם מיסים ישירים אשר נלקחים ישר מהמשכורת. בין המיסים העקיפים ניתן למצוא מס על רכישת סחורה ומס בלו על דלק.

לקבלת הצעת מחיר ממומחה בתחום:

פרדוקס האזרח העבריין הערכי

לא פעם שומעים בחדשות על אנשי ציבור אשר מואשמים בהעלמת מיסים, אך להעלים מיסים ניתן גם בקנה מידה הרבה יותר קטן והמציאות מראה שאנו מוקפים באזרחים שחוטאים בדבר, והצרה היא שמדובר באנשים נורמטיביים, שתורמים לקהילה ולמדינה ובעיקרון הם אנשים אמינים ואך ערכיים. הפרדוקס בין אזרח הגון לעבריין פלילי מתאפשר כיוון שהרבה פעמים העלמת מס חד פעמית נתפשת כדבר פעוט, אך אם מסתכלים על התמונה הכוללת הרי שמדובר על פגיעה בכל אדם ואדם מהקהילה שכן משלם מיסים למדינה. בכך נפגמת היכולת של המדינה לספק את השירותים הנחוצים לאזרח.

קו הצדק

קו הצדק הנו כלי של רשות המיסים ושל המדינה על מנת לאכוף את החוק ולתפוס כמה שיותר עברייני מס. מדובר על שיתוף פעולה לטובת כלל תושבי המדינה שמשלמים מיסים, ומובטחת דיסקרטיות עבור מוסר המידע. כך שאם לאדם מציק שאדם אחר עשה עסקה שאינה חוקית, עובד בשחור ומעלים מס, ניתן להעביר את החשדות אל רשות המיסים ע"י מייל או ע"י שיחת טלפון.

מענק עבודה

לצד הצורך בלשלם מיסים יש גם דברים שנוגעים למס שבאים לטובת האזרח באופן ישיר ולא רק באופן עקיף. מדובר על מענק עבודה. שנת המס של שנת 2011 הרחיבה את תוכנית מענק העבודה שמוכר בציבור כ"מס הכנסה שלילי". צעד זה מאפשר ליותר עובדים לקבל תוספת להכנסה החודשית. על מנת ליהנות מהטבה זו על כל אחד לבדוק את גובה התוספת שהוא עשוי להיות זכאי לה וזאת ניתן לבדוק באתר של "רשות המיסים בישראל" או במוקד הטלפוני *4954.