אזרחות פולנית

עודכן ב- 06/04/2016, 9:40
בישראל כיום ניתן לשמוע חדשות לבקרים על אזרחים בעלי אזרחות זרה. אחת האזרחויות הזרות האפשריות היא אזרחות פולנית המסייעת בתחומים שונים למחזיק בה, בהתחשב בעובדה שהיא נחשבת לאחת ממדינות האיחוד האירופי.
קרקוב פולין

יתרונות האזרחות

כל אדם שיש ברשותו אזרחות של אחת ממדינות האיחוד האירופי, נחשב באופן אוטומטי לאזרח של האיחוד האירופי. פריבילגיה זו מתאפשרת לבעלי אזרחות פולנית ומהווה יתרונות רבים:  מעבר חופשי בן הגבולות של כל מדינות האיחוד האירופי.  שהייה חופשית של עד שלושה חודשיים, לאזרח ולבני משפחתו, בארץ הנחשבת לחלק מאיחוד זה מבלי להגיש בקשה מיוחדת לשלטון המדינה.  עבודה באחת מדינות האיחוד.

לקבלת הצעת מחיר ממומחה בתחום:

קריטריונים

בכדי להיחשב כאזרח פולני אין צורך לגור בפולין באופן פרקטי ואין זה הכרחי לדעת את השפה הפולנית ותרבותה. לכן, קבלת אזרחות זאת נחשבת לפשוטה יחסית. על האדם המבקש אזרחות להמציא אישורים שהוא, או אחד מבני משפחתו (הורה, סבא או סבתא) נולדו בשטחים שהיו חלק מפולין בתקופת טרום מלחמת העולם השנייה. זכות זו אינה מתבטלת גם במקרה של מוות אותו בן משפחה. אך, הזכות לקבל אזרחות זו נשללת מאדם שהוא, או בן משפחתו, שירתו בצבאות זרים (ומתוכם גם צה"ל) לפני שנת 1951. כמו כן, ישנה אפשרות לתושבי פולין לשעבר שהיגרו מפולין או שוויתרו על אזרחותם בתקופת השלטון הקומוניסטי, להגיש בקשה לחידוש האזרחות.

תהליך קבלת האזרחות

מסמכים

המסמכים אותם יש להגיש לממשלת פולין הם ההוכחות והאישורים שאכן מגיש הבקשה לאזרחות, או בן משפחתו, היה אזרח פולין. מסמכים מסוג זה הינם תעודת לידה, תעודה של סיום בית ספר בפולין, תעודה ממוסד אקדמי וכיוצא באלו. את המסמכים האלו יש להגיש מתורגמים לפולנית וחתומים באישור נוטריון, לשגרירות פולין בישראל. אדם שאין ברשותו מסמכים אלו ראשי להביא מסמכים מארכיונים שונים כגון יד ושם, הסוכנות היהודית וכדומה.

עלות הבקשה והטיפול בה

עלות התהליך כוללת אגרה בסך 1200 ₪ של רישום בשגרירות פולין וכן תשלום בסך 150 ₪ לתרגום המסמכים (לעמוד). הטיפול בבקשה מתחיל לאחר שלושה עד ארבעה חודשים מרגע הגשת הבקשה ותהליך קבלת האזרחות עצמה עורך כעשרה עד שנתיים (במקרים חריגים), זאת במידה ואותו אדם יצא זכאי לאזרחות פולנית.

שווה להוציא אזרחות פולנית!

האזרחות הפולנית טומנת בחובה יתרונות רבים ובניהם הזכות לאזרחות של האיחוד האירופאי. ישנה אפשרות להשיג אזרחות זו בנקל ועל כן תהליך זה הינו מומלץ לזכאים לאזרחות זו.