עיבוד שבבי

עודכן ב- 21/09/2015, 15:17
כבר שנים שישראל ידועה בעולם כאחת מיצאניות הכלים לעיבוד שבבי הגדולות בעולם. להבדיל מעיבוד פלסטי, בעיבוד שבבי המטרה היא לכלול את כל התוצר בתוך חומר הגולם ולא להמיסו.
חיתוך ספירלה בעזרת כרסמת CNC

על מנת לבצע את העיבוד שלל מכונות עומדות לרשותנו: החל מסורים ומשחזות וכלה בכרסומות, מחרוטות ועוד. בעיבוד שבבי, דיוק היא מילת המפתח ועל כן מקובל להגיע לרמות דיוק העומדות בסטנדרטים ואומדנים של אלפיות המילימטר. כמו כן, ישנו גם מגוון רחב של שיטות לביצוע העיבוד כמו שיופים, קדיחות, כרסומים ועוד כהנה וכהנה.

לקבלת הצעת מחיר ממומחה בתחום:

חיתוך בדיוק מרבי

למשל ליטוש באמצעות גרגירי יהלום או סיליקון קרביד על פני דיסקה מסתובבת או באמצעות בד ספוג בתמיסה יחד עם הגרגרים. כך בכל אחת משיטות העיבוד ישנה חשיבות רבה לדיוק ועל כן מגוון השיטות השונות ליצירת דיוק מרבי. אפילו בפעולת הליטוש ישנה שונות רבה וכך לעיתים אפילו עוברים לליטוש שאינו מכני ומשתמשים בחומרי איכול ולייזרים. וכן כמה מיוחדים יותר כמו שימוש בארוזיה חשמלית המיועדת לייצור תבניות לתחום הפלסטיק.

בשימוש בארוזיה לרוב מקרבים צורה מסוימת מגרופית או נחושת אל לוח עבה, לרוב מפלדה. הצורה לאחר מכן מונחת בתוך נוזל אלטרוליטי המטעין אותה במתח גבוה. כך הניצוצות בין שתי האלקטרודות השוחקות את הפלדה יוצרות את התבנית המתבקשת. יש לציין שישנו יתרון בשיטה זו כאשר רוצים לעבד פלדה מחוסמת, שכן בשיטה זו אין צורך בחיסום מחודש.

אילו חומרים ניתן לעבד?

עוד חשוב להוסיף שיש להתחשב בחומרים השונים אותם רוצים לעבד, כאשר חלקם יותר או פחות מתאימים לעיבוד שבבי- ובין אלו שמתאימים, חומרים מסוימים נוחים יותר לעיבוד אובייקטים מסוימים.

לדוגמה עץ נחשב לחומר נוח מאד לעיבוד וניתן ליצור ממנו רהיטים ואביזרים שונים בקלות יחסית, בעוד פוליאוריתן דחוס (מגיע ברמות שונות של דחיסות וקושי) מתאים לרוב ליצירת תבניות. כמו כן, ישנם חומרים שנחשבים "לא ידידותיים" לעיבוד שבבי כמו עופרת שלרוב מותירה שבבים גדולים מדי ביחס לפליז למשל, שלרוב מוליד תוצאות קטנות ועדינות יותר. בשורה התחתונה, הרבה מחשבה מוקדשת לעיבוד שבבי מתוך רצון והכרה בחשיבות הדיוק שבעבודות מסוג זה.