לימודי אומנות

עודכן ב- 31/07/2014, 10:28
פעם לימודי אומנות נועדו לאומנים בפוטנציה בלבד- היום כולם יכולים להתחיל ללמוד אומנות, גם אם רק לצורך התחביב.
לימודי אומנות- כל אחד יכול

לימודי האומנות הרחיבו את שעריהם בשנים האחרונות, וגם שוחרי אומנות באשר הם לומדים היום אומנות במגוון מסלולים. כיום ניתן לחלק את התחום לשני זרמים עיקריים: ישנם לימודים שמיועדים להקניית כלים והכשרת אומנים ממגוון תחומי יצירה ועשייה וישנם לימודים עבור מרחיבי האופקים הנצחיים שבאים על מנת להעמיק את הידע שלהם בעולם האומנות.

לקבלת הצעת מחיר ממומחה בתחום:

מסלול הלימודים

הימים שבהם לימודי אומנות היו מקור של צעירים רעבים ללחם שכל זמן וכסף שהיה להם הוקדשו לטובת היצירה כבר הולכים ונעלמים. כיום רוב האומנים לא בהכרח מסיימים את כל המסלול הלימודי. הרבה אומנים מסיימים שנה ראשונה של לימודים, ומיד מתחילים ליצור ולתרגל את הטכניקה בחיפוש אחר הקול הפנימי והקו האומנותי הייחודי שלהם. כיום ניתן למצוא גם מסלול לא רשמי של לימודי אומנות עצמאיים - בהם אומן הצעיר נעזר באומן וותיק שחונך אותו באופן אישי בסודות ורזי המקצוע.

ברחבי הארץ ישנם מספר לא מבוטל של מוסדות לימוד, מדרשות ומכונים שכולם מציעים מסלולים מגוונים של לימודי אומנות. כל מוסד מתמחה במסלול אחר. מי בפיסול ומי בציור, מי בצילום ומי במיצבים. בנוסף, ישנם מספר מסגרות של כפרי אומנים שם ניתן להתחבר לקהילת אומנים ובאמצעותם להתנסות במסגרת א-פורמאלית של לימודי אומנות.

מעצם הגדרתם, לימודי אומנות הם משהו מאוד אמורפי ופתוח לפרשנויות והגדרות. כל אחד רשאי לבחור לעצמו את ההגדרה שמתאימה בעבורו למושג זה.

המגמה הירוקה

במסגרת המגמה הירוקה של שימור והגנה על הסביבה, ישנה כיום מגמה של לימודי אומנות סביבתיים. הרעיון מאחורי היזמה הוא ליצור אומנות מתוך דיאלוג עם הסביבה. מדובר על מסלולים שבמסגרתם לומדים האומנים כיצד ליצור בעזרת חומרים טבעיים מבלי לפגוע בסביבה. לדוגמה, ניתן לקחת עלים יבשים של שלכת ביחד עם ענפים יבשים ולבנות או ליצור מהם פסל סביבתי שיתכלה עם הזמן ויחזור להתמזג עם הטבע שממנו הוא בא.

ישנם אומנים שמפסלים על גבי גזעי עצים והיצירות אט אט, במשך השנים, נשחקות ונעלמות בתוך העצים שממשיכים לצמוח ולפרוח. בנוסף, לימודי אומנות סביבתיים מעודדים להשתמש בנייר ממוחזר או שעשוי מחומרים שאינם עצים. הרעיון כאמור זה להתחשב בסביבה ולקיחת חלק פעיל במאמצים לשימורה. תפקידה של האומנות הוא לגרום לצופים בה לחשוב ולהסתכל בצורה קצת אחרת על החיים מאשר לפני החשיפה.