פסיכומטרי

עודכן ב- 31/07/2014, 9:38
שער הכניסה שלך לפקולטה ולעולם שלם של אפשרויות תעסוקה- הבחינה הפסיכוטמטרית. כיצד היא בנויה? כיצד ניתן להתכונן אליה? ואיך מתכוננים בלי להגיע לכיתה?
הבחינה במבנה של בחינה אמריקנית

מבחן פסיכומטרי בוחן יכולות בתחום הכמותי (שאלות במתמטיקה), בתחום המילולי (עברית – כתיבת חיבור, אוצר מילים, יכולות בהשלמת משפטים, הבנת הנקרא), ובאנגלית (אוצר מילים, השלמת משפטים, הבנת הנקרא). אין הגבלה על מספר הפעמים בהם ניגשים לבחינה אולם לא ניתן לגשת מועד אחר מועד אלא לאחר תקופת צינון.

לקבלת הצעת מחיר ממומחה בתחום:

מטרתו של מבחן פסיכומטרי היא לנסות ולהעריך את סיכויי הצלחתם של המועמדים בלימודים באוניברסיטה, אולם באופן מעשי, תוצאות המבחן משמשות את האוניברסיטאות יחד עם ציוני הבגרות בתור כלי הסינון העיקרי לקראת קבלה ללימודים.

כיום לא רק האוניברסיטאות משתמשות בציון פסיכומטרי כמסננת קבלה, אלא גם מכללות, למרות שרף הכניסה ותנאי הקבלה אליהן נמוכים יותר. מאחר שציון פסיכומטרי מהווה שיקול כל כך מכריע בתנאי הקבלה, יש להתייחס אליו בשיא הרצינות.

איזה ציון אני צריך?

כדי לדעת את הציון הפסיכומטרי שהנבחן צריך להשיג כדי להתקבל ללימודים עליו לבדוק את תנאי הקבלה לחוג ולמקצוע הרצוי. ככל שממוצע תעודת הבגרות של מועמד מסוים גבוה יותר, כך ציון הפסיכומטרי יכול להיות נמוך יותר לעומת מועמד אחר בעל ממוצע בגרויות נמוך. יחד עם זאת, אין לראות בכך נוסחה להצלחה בכל הנוגע לקבלה למוסד לימודים נבחר, ויש לשאוף לציון הגבוה ביותר שניתן להשיג בבחינה.

ציוני מבחן פסיכומטרי אינם ציונים מוחלטים, אלא הם יחסיים כלפי שאר הנבחנים באותו מועד. הציונים, הנעים בין 200 ל-800, מתפלגים על פני עקומת גאוס (גרף פעמון). ציון פסיכומטרי ממוצע הוא 540 אולם כמובן שהשאיפה היא להשיג ציון פסיכומטרי גבוה יותר. אלו שסובלים מקשיי למידה רשאים לבקש הקלות בעת הבחינה כל עוד הם מספקים את האישורים הנדרשים, שפירוט שלהם נמצא באתר המרכז הארצי לבחינות והערכה.

קורס פסיכומטרי

תשעים אחוזים מהניגשים למבחן פסיכומטרי עושים את ההכנה דרך מכוני הפסיכומטרי השונים, המבצעים הכנה בקבוצות בפרק הזמן של חודשיים- שלושה לפני המבחן. המכונים המובילים מציעים קורסים חוזרים במחירי מבצע ולעתים גם בחינם, במקרה והנבחן לא השיג את הציון שרצה.

לימוד מקוון

כיום ניתן לעבור הכנות לקראת מבחן פסיכומטרי באמצעות לימוד מקוון. בעלי טאבלטים וסמארטפונים יכולים להוריד אפליקציה שמאפשרת לימוד לקראת מבחן פסיכומטרי ללא כל צורך להגיע לכיתה או לרכוש ספרים.