מחשוב ענן

עודכן ב- 23/01/2014, 10:53
מחשוב ענן (Cloud Computing) הוא שירות שמאפשר לך להתחבר לכל המידע שלך מכל מקום, על ידי אחסונו על שרת. איפה כולם משתמשים בו היום והאם אלה פני העתיד?
כולנו כבר משתמשים במחשוב ענן כל המידע נגיש לך, מכל מקום

מחשוב עננים (Cloud computing), הוא שירות מבוסס אינטרנט שמספק גישה לשירותים ולתוכנות באמצעות רשת האינטרנט (המילה "עננים" היא משל לרשת האינטרנט הוירטואלית). כאשר מדובר במקרה של תוכנה, כמו תוכנת הנהלת חשבונות או תוכנת ניהול קשרי לקוחות, נקרא השירות SAAS שפירושו software as a service, ובעברית: "תוכנה כשירות".

לקבלת הצעת מחיר ממומחה בתחום:

השאיפה של מודל מחשוב עננים (או מחשוב ענן) היא להקטין את השימוש הרב שלנו בחומרה ולהפוך את שירותי המחשב הנחוצים לזמינים בסביבה וירטואלית. תוכנות המסופקות במחשוב עננים מספקות מערכת הפעלה נפרדת עם שליטה בניהול התוכנה, אפשרות לגיבוי ולאבטחת תכנים מרחוק, ללא תלות במחשב המרכזי.

בעבר, השירותים הללו יכלו להימסר למשתמש רק על ידי התקנת תוכנות על גבי המחשב. לפיכך, המידע היה מוגבל בנפח של הדיסק קשיח והיה צורך לגבות את המידע באופן קפדני על מנת לא לאבד אותו. עם התפשטות המודל החדשני של מחשוב עננים, משתמש פרטי או בית עסק יכולים לאחסן מידע רב ולקבל שירותים רבים דרך הרשת. בנוסף, יש מקום כמעט אינסופי לאחסון מידע ברשת, ואין צורך בהתקנת חומרה יקרה או בהסתכנות של אובדן המידע.

כולנו כבר משתמשים במחשוב ענן

למעשה, השם נשמע מופשט אבל הרעיון איננו חדש. רובנו עושים שימוש בשירותים רבים דרך רשת האינטרנט, באופן די יומיומי, שגם הם נחשבים "מחשוב עננים", כמו שימוש בדואר האלקטרוני כמו Gmail או Walla.

עסקים קטנים, עמותות או ארגונים ללא מטרות רווח יכולים לחסוך אלפי שקלים במעבר לשימוש בתוכנות מחשוב עננים, שדורשות תשלום חודשי בלבד ואינן מצריכות התחייבות ארוכת טווח או שדרוגים לתוכנות חדישות כל מספר חודשים.

כל היתרונות לעסקים קטנים ולעמתות

עסקים קטנים, בעלי תקציב מוגבל וכוח אדם מצומצם, יכולים ליהנות מהמודלים הפשוטים הללו, הנמצאים על שרתים חיצוניים ואינם דורשים הקמת תשתיות מיוחדת ויקרה. בחלק מהמקרים ניתנת אפשרות להשתמש בתוכנה בחינם לתקופה מסוימת, על מנת לבדוק אם היא עונה על צרכי החברה. חלק מהספקים אף מעניקים לעמותות ולמלכ"רים רישיון להשתמש בתוכנה באופן חינמי, כתרומה לעמותה.

המודל החדשני והיעיל של מחשוב עננים מאפשר ליהנות מיתרונות רבים: חסכון בעלויות הגבוהות שדורשת תחזוקה של שרת וניהול מערכות ותשתיות, גמישות רבה של המערכת לפי צרכי העסק, גישה לטכנולוגיה המתקדמת ביותר, פשטות ויעילות: מדובר במערכות פשוטות שאינן דורשות לימוד רב וגישה מכל מקום ובכל שעה למערכת הניהול.