מקלדות מחשב

עודכן ב- 29/08/2016, 15:31
מקלדת המחשב הינה התקן קלט להזנת טקסט אל המחשב. במקלדת סטנדרטית ישנם כ-100 מקשים שונים. המקלדת משמשת גם לביצוע פעולות אשר בדרך כלל מבוצעות בעזרת העכבר וזאת בעזרת שילוב של מקשים. המקלדת הינה אביזר אשר מקשר בינינו לבין המחשב ודרכו אנו מעבירים אל המחשב את המסרים והפעולות הרצויות לנו.

2 סוגים מרכזיים של מקלדות

• מקלדת דבוראק – פריסת המקשים במקלדת זו פותחה לאור אילוצים אשר כבר לא היו תקפים כפי שהיו בפריסה בדגמים קודמים. פיתוח פריסת מקשים זו הביאה להקלדה מהירה יותר, מעייפת פחות וניתנת ללמידה במהירות ובקלות ונראה היה שהיא ידידותית יותר לשימוש, אולם הציבור לא אימץ את השיטה, פריסת המקשים של דבוראק התקבלה כחלופה אלטרנטיבית למקלדות.

לקבלת הצעת מחיר ממומחה בתחום:

• QWERTY – זהו סדר האותיות הנפוץ במקלדת המחשב המבוסס על שש אותיות השמאליות בשורה העליונה כפי שנקבע במכונת הכתיבה שנים רבות לפני כן. לאחר הצלחת מכונות הכתיבה ושיטת ההקלדה העיוורת סידור מקשים זה נשמר גם במקלדות המחשב ושיטת סידור מקשים זו נפוצה עד היום ואומצה על ידי הקהל הרחב.

מקלדות חלופיות

כל מקלדת השונה באופן מהותי מהמקלדת הסטנדרטית מכונה מקלדת חלופית. מטרתן של מקלדות אלה הן ייעול עבודת המחשב לאדם חסר לקויות וייעול עבודת המחשב לאדם בעל לקות כמו כן החלופות נועדו למנוע פציעות מאמץ בהקלדה והתאמת מקלדת לצרכים ייחודיים כמו במסוק קרב או בחדר ניתוח. מקלדת חלופית חייבת להכיל מערך של קלידים גשמיים או וירטואליים. ישנם מספר סוגים של מקלדות חלופיות הבאות לענות על צרכים שונים:

מקלדות למניעת פציעות הקלדה – נקראות מקלדות ארגונומיות, זהו הסוג הנפוץ מכולם ונחשב כפריט טכנולוגיה מסייעת במטרה למנוע פציעות הנובעות מחזרה בדייקנות על פעולות הנעשות בתנוחה שאינה מומלצת. במקלדת זו קיימת הפרדה בין הקלידים ליד ימין וליד שמאל והמשטח אינו מישורי אלא מכופף.

מקלדת ממברנה – מקלדת אשר בה המקשים אינם נפרדים אלא הם רפידות לחץ עם קווי מתאר וסימנים המודפסים על משטח גמיש ומצופים במעגלים אלקטרוניים הנלחצים בעת ההקשה.

פריסת הקלידים של צ'ובאן – פריסה המותאמת לאנשים עם לקויות תנועה שונות כמו הקלדה באצבע אחת, סידור מיוחד זה מאפשר תנועה מינימלית על ידי ריכוז הקלידים השמישים במרכז המקלדת.

כאמור ישנם מגוון של סוגי מקלדות שונים, הנפוץ ביותר והסטנדרטי המקובל כיום הוא QWERTY אולם ישנם סידורי מקשים שונים המהווים אלטרנטיבה ונוחים יותר עבור משתמשים מסוימים היכולים בסידור זה לבצע הקלדה מהירה יותר. כמו כן ישנן מקלדות המתחשבות בלקויות שונות ומותאמות לאפשר לאדם בעל הלקות שימוש נוח יותר וידידותי, לכן לכל אדם ולכל דרישה ישנו מענה בסוג שונה של מקלדת בהתאם לצורך מיוחד או ייעוד ייחודי. האפשרויות המגוונות מאפשרות לכל אדם להתאים את המקלדת לצרכיו או ייעודה ולבחור את המתאימה לו ביותר.