מחשבים ניידים

עודכן ב- 11/08/2016, 13:38
בשנים האחרונות שוק המחשבים הניידים הולך ומתפתח, וזאת בעקבות פיתוח ושיפור הטכנולוגיות השונות והצרכים המגוונים של הלקוחות. המחשבים הניידים מגיעים בגדלים שונים הנותנים מענה לצרכים שונים של הלקוח. המחשב הנייד חלש יותר מהמחשב הנייח בהיבט המהירות והיכולת הגרפית עקב המקום המצומצם והצורך בייצור חום מופחת, אך ניתן לעבוד איתו בכל מקום ואף ללא חיבור לחשמל. המחשב הנייד בעל מבנה שטוח הדרוש על מנת למקם את כל הרכיבים בצורה אופטימלית, ועלויות הייצור שלו הופכות אותו ליקר יותר ממחשב נייח.
מחשב נייד על רקע לבן עם תפריט התחלה של windows 8 על המסך

חומרה ואופן עבודת המחשב הנייד

בהשוואה למחשב נייח, המחשב הנייד קטן וקל יותר, ודורש ארגון אופטימלי של רכיבי החומרה השונים. עקב גודלו וניידותו של המחשב הנייד הרכיבים צריכים להיות מותאים בגודלם, להיות חסכוניים בחשמל ולהפיץ פחות חום. רכיבי החומרה כוללים בין היתר

לקבלת הצעת מחיר ממומחה בתחום:

מעבד (CPU)

אחראי על כל תהליכי העיבוד ומהווה למעשה את ה"מוח" של המחשב. בגלל החום הרב שהוא מפיץ, מעבד המחשב הנייד עובד במתחים נמוכים יותר, מה שגורם למהירות נמוכה יותר. מחשבים ניידים רבים משתמשים ב"תכנית שינה" המאפשרת למחשב להוריד משמעותית את מהירות המעבד כאשר לא נעשה בו שימוש. המעבד מתחבר ישירות ללוח האם, ולרוב ממוקם בקצה המארז, כך שהאוויר החם יוצא במהירות מחוץ למארז ללא מעבר דרך שאר רכיבי החומרה. בנוסף, ברוב המחשבים ניידים ישנו מאוורר קטן שתפקידו לצנן את החום שמייצר המעבד.

זיכרון (RAM)

הזיכרון הוא החלק המאחסן את כל הנתונים באופן אלקטרוני. הזיכרון ממוקם בצמוד או על המעבד של המחשב, כך שהוא מאפשר מעבר מהיר של הנתונים למעבד ובכך בעצם ליעל את עבודתו ו"לחפר" על האיטיות שלו יחסית למחשב הנייד. רוב המחשבים הניידים משתמשים בזיכרון קטן יחסית, משום מגבלת המקום. חלק מהמחשבים בנויים כך שהזיכרון נשלף בצורה נוחה וניתן לשדרוג.

כונן קשיח

הכונן הקשיח של המחשב הנייד קטן יותר מבחינה פיזית מזה של המחשב הנייח, כמו גם מכיל פחות מקום, במחשבים ניידים מתקדמים יותר ניתן למצוא סוג כוננים קשיחים שונה שעובד בצורה דומה לדיסקונקי כוננים אלה נקראים כונני S.S.D (Solid state drive) הם עובדים מהר יותר מהכוננים הרגילים ולכן גם יקרים יותר.

כרטיס מסך

אחראי על התוצר הויזואלי של המחשב. כרטיס המסך מכיל בתוכו את המעבד הגרפי (GPU), אשר בדומה למעבד של המחשב מפיץ חום רב. כרטיס המסך מחובר ישירות ללוח האם, מה שמאפשר ייצור של כרטיס קטן יחסית. מעבד המחשב וכרטיס המסך חולקים את הזכרון מה שגורם לייעול משמעותי בעבודתו של כרטיס המסך ואף חוסך במקום. מחשבים המיועדים להיות חזקים בהיבט הגרפי, קיים כרטיס מסך גדול וחזק ובעל זיכרון RAM עצמאי.

סוללה

בשני סוגי המחשבים קיימות סוללות קטנות אשר אחראיות בעיקר על תחזוקת השעון והתאריך. בעוד שמחשבים נייחים דורשים חיבור מתמיד לחשמל על מנת להפעיל את שאר חלקי המחשב, המחשב הנייד ממשיך לעבוד באמצעות הסוללה נוספת, גם ללא חיבור ישיר לחשמל. הסוללה הנפוצה כיום היא סוללת "לילון", סוללה קלה המותאמת לעבודה ממושכת. סוללה זו לא מושפעת ממשך או תדירות ההטענות, והיא קלה ודקה יותר מסוללות אחרות.

עתיד המחשבים הניידים

שוק המחשבים הניידים הוא שוק דינמי ומתפתח, המתאים את עצמו לצרכי הלקוחות. יותר ויותר אנשים מעדיפים לרכוש מחשבים ניידים הן לשימוש פרטי והן לצרכי עבודה, וזאת משום שהמחשבים הניידים משתפרים עם השנים ומעניקים אפשרויות רחבות יותר מבעבר. בהיבט פעילות המחשב, הפיתוחים הטכנולוגיים יובילו למהירות רבה יותר ומשקל נמוך יותר. בהיבט הצורני, אנו צפויים לראות חידושים בהיפרדות המסך והמקלדת, שילוב מסכי מגע, שליטה באמצעות מבט או תזוזת עיניים ועוד. חידוש נוסף הוא מסך מתקפל או ניתן לגלגול, המאפשר נשיאה נוחה יותר ומשפר את חווית המשתמש. איכות התמונה צפויה להשתפר, מצלמות חדשניות ישפרו את תצוגת התלת מימד ויהפכו אותה מציאותית ועמוקה יותר ומחשבים ניידים יוכלו להקרין הולוגרמות. שיפור הביצועים של המעבד תוביל לירידה בצריכת החשמל של המחשב, ולהארכת זמן הסוללה כך שניתן יהיה להשתמש במחשב הנייד לאורך כל היום. כפי שניתן לראות, עתיד המחשבים טומן בחובו עוד שלל התפתחויות טכנולוגיות, שינויים וחידושים אשר ישפרו את חווית המשתמש ופונקציונליות המחשב לאין ערוך. ככל שהמחשב הנייד ימשיך ויתפתח, נוכל לצפות לחווית משתמש ייחודית, יעילה ונוחה יותר.