דומיין בעברית

עודכן ב- 23/01/2014, 10:45
לכל אחד ממיליוני האתרים הקיימים באינטרנט, יש שם ייחודי לו, הנקרא דומיין. כיצד בוחרים דומיין? והאם כדאי לבחור דומיין בעברית?
האינטרנט- לכל אתר כתובת, ושם

דומיין הוא שם ייחודי לאתר הנמצא ברשת האינטרנט ומבדיל אותו משאר אתרי האינטרנט. שם הדומיין בנוי מאותיות וממספרים המשוייכים לכתובת IP מסויימת, כאשר אנו רושמים את כתובת הדומיין במקום המיועד לכך בשורת הדפדפן, הוא מתורגם לכתובת ה- IP, כך שאנו קוראים למעשה לכתובת ה-IP ולקבצים היושבים תחת הכתובת הספציפית.

לקבלת הצעת מחיר ממומחה בתחום:

הגוף שאחראי על רישום הדומיינים בעולם הוא איגוד האינטרנט העולמי, ה- ICANN. בארץ הגוף האחראי לרישום הדומיינים הוא ISOC, איגוד האינטרנט הישראלי. תחת איגוד האינטרנט הישראלי רשומים רשמים מוסמכים לרישום שמות תחום, מהם ניתן לרכוש דומיינים.

רישום שם דומיין מעניק לבעלי שם הדומיין, זכות בעלים לכל דבר ומרגע קבלת האישור על הבעלות על דומיין מסויים, יוכל הבעלים של אותו דומיין להפעיל את שם הדומיין על אתר האינטרנט שלו, או לסחור בו. שמות דומיינים קליטים ומבוקשים, יכולים להיסחר במאות אלפי דולרים ולעיתים גם במליונים.

דומיינים בעברית

בשנת 1988 החלה האוניברסיטה בסינגפור להוציא לפועל את השימוש בטכנולוגיית IDN , טכנולוגיה שמאפשרת רישום שם דומיין בשפה שונה מהשפה האנגלית. כחלק מתקן IDN, מתאפשר גם רישום שמות דומיין בעברית. מייקרוסופט הטמיעה את הטכנולוגיה בדפדפן Internet Explorer 7 ומוזילה ב – Firefox2 מאוחר יותר הוטמעה הטכנולוגיה גם בשאר הדפדפנים כדוגמת Google Chrome, Safari ואחרים.

מבחינת קידום אתרים, גוגל ושאר מנועי החיפוש מעדיפים בצורה חד משמעית אתרים בעלי דומיינים מקומיים על פני דומיינים בינלאומיים וזאת בהנחה שהחיפוש עצמו מתבצע לוקאלית. לדוגמא דומיין בעברית יועדף על פני דומיין באנגלית ובתנאי שהחיפוש מתבצע בישראל.

דומיינים בעברית נעשים פופולאריים מיום ליום מכמה סיבות שהעיקרית בהן היא העובדה שלא צריך לאיית את שם הדומיין באנגלית אלא לומר אותו בעברית. יתרון משמעותי נוסף לשימוש בשם דומיין בעברית הוא הקידום במנועי החיפוש, שם דומיין המתאים לתוכן האתר מקדם משמעותית את האתר.

כיצד לבחור שם דומיין?

אז עברית או אנגלית? קצר וקליט או ארוך ומלא מידע? ובכלל איך בוחרים שם דומיין? שם הדומיין צריך להיות מתאים לשם העסק שלכם, כך שהמיתוג של השירות או המוצר אותו אתם מספקים, יכלול גם את אתר האינטרנט שלכם ואת סיומות הדואר האלקטרוני שלכם. כדאי לבחור שם קצר וקליט, רוב האתרים הגדולים בעולם הם בעלי שמות קצרים: youtube, facebook, ynet, walla.

את הסיומת לשם הדומיין כדאי לבחור לפי קהל היעד אליו פונה האתר, רוב האתרים הישראלים רשומים עם סיומת co.il אך אם האתר שלכם פונה לקהל בינלאומי עדיף לבחור את הסיומת com. סיומות אחרות ישקלו לפי אופי העסק או הארגון, ארגונים לא מסחריים רושמים בסיומת org, מוסדות אקדמיים בסיומת ac, גופי ממשלה בסיומת gov, שלטון מקומי,muni ועוד...